oktoober 8, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Finants

Seadmeliisingu abil saab ettevõtte kasvama

seadmeliising

Põhivaradesse investeerimine on tootmisettevõtete jaoks loomuliku majandustegevuse osa.

Igal ärijuhil tuleb vastu võtta otsuseid seadmete finantseerimise kohta, olgu tegu värskelt alustanud või juba küpses eas ettevõttega. Seadmete kulumise tõttu tuleb neid aeg-ajalt välja vahetada või on turule tulnud uus ja parem mudel, mille soetamine on tellimuste täitmiseks vältimatu. Kui ees on investeeringud põhivaradesse, seistakse valiku ees: kas lükata ettevõtte kasvuks vajaliku vara soetamist edasi ja koguda investeeringuks raha, osta vara ettevõttes olemasoleva raha eest või kasutada liisinguettevõtte abi.

Eestis on liisingfinantseerimine väga levinud viis, kuidas ettevõtted seadmete ja sõidukite ostu finantseerivad. Liisingfinantseerimine pakub ettevõttele kindlaid eeliseid, mida vara omamine sageli ei paku. Üks selge eelis tuleb maksegraafikust, mis tähendab, et soetamisele mõeldud kulu jaguneb seadme kasutusperioodi peale ära ja esialgne ühekordne investeering on suhteliselt väike.

Varajases faasis ettevõtted kasutavad liisingut selleks, et vältida ülemäära suurt väljaminekut tegevuse alguses. Pikka aega tegutsenud ettevõtetele sobib liising selleks, et sobitada investeering rahavoogudega. Kui tegu on sõiduki liisinguga, on võimalik valida kasutusrendi ja kapitalirendi vahel. Seadmete puhul on sobivaim valik kapitalirent. Kui ettevõte on leidnud endale sobivad seadmed, mida soovitakse osta, siis võib juhtuda, et seadmeid ei ole Eestis või lähiriikides kohe olemas ning tooted tarnitakse alles tulevikus. Selline olukord on aga päris tavapärane ning tarne pikemast tähtajast hoolimata on võimalik liisinguotsus juba enne pangas ära teha. Sellisel juhul tuleb edastada liisinguandjale seadme hinnapakkumine müüjalt, mille põhjal saab pank öelda liisingu tingimused. Tavaliselt on liisingulepingutes kirjas ka omafinantseeringu ja käibemaksu tasumise detailid, millega tuleb kindlasti enne arvestada. Kui seade on kohale jõudnud, sõlmitakse vara ostu-müügileping, pank tasub summa müüjale ja uus vara antakse ettevõttele üle. Liising on sageli kiiremaid viise oma investeeringuid rahastada: pakkumine ja finantseerimisotsus tehakse enamasti kuni kahe tööpäeva jooksul ning tagatiseks sobib soetatav seade ise.

Tasub tähele panna, et kasutusrendiga soetatud vara on kuni liisingulepingu lõpuni panga omand ja selle varaga tuleb heaperemehelikult ümber käia. Kui tegu on kapitalirendiga, jääb seade ettevõtte omandisse, kuid on lepingu järgi siiski liisingu tagatiseks. Liisinguperioodi lõppedes on varal kindlasti jääkväärtus, seega on võimalik vara soovi korral edasi müüa või liisingulepingut pikendada. Bigbank aitab finantseerida laias valikus seadmeid, mille hulgas on põllumajandus- ja metsatehnika, metallitööstuse seadmed, laotehnika ja riiulid, trükitööstuse masinad, aga ka näiteks arstikabinettide seadmed.

Lisaks seadmetele on kasvufaasis tootmisettevõtted valiku ees, kas suurenenud tellimusmahtude korral tuleks tootmispinda rentida või ehitada endale uus tootmis- või esindushoone. Sellises olukorras on kindlasti mõistlik rääkida pangaga, kes aitab koostada kasvuplaanidega kooskõlas finantspakkumise ja annab nõu, kas mõistlikum on soetada enne uued tootmisvahendid või on õigem hetk tootmishoonet laiendada.

Bigbanki investeerimislaenu tingimused on selliste kasvuplaanide rahastamiseks paindlikud ja mõistliku hinnaga. Bigbank finantseerib ka maa ostu, mis tähendab, et panga poole peaks pöörduma juba tootmishoone ehituse planeerimise järgus. Laenudele spetsialiseerunud Bigbank on abiks mitmesuguste arenduste elluviimisel, kusjuures oma igapäevaseid makseid ja arveldusi saab ettevõte jätkata harjumuspärases pangas.

Liisingu eelised:

Liisingu tingimuste puhul arvestatakse ettevõtte iseärasustega. Valida saab sissemakse suurust, intressimäär on laenust madalam ja finantseerimise perioodi saab kokku leppida vajaduse järgi.
Sarnaselt rendile tasutakse ka liisingut igakuiste maksetena, mis aitab paremini kontrollida ettevõtte rahavoogusid.
Kui ostetud seade vajab vahetamist, on seda lihtsam teha, müües jääkväärtusega seadme tagasi müüjale.

Infot jagas Aimar Roosalu Bigbank AS-i Eesti ettevõtete panganduse üksuse juht.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga